Praktické informace pro spolky Jiří Fojtík Ředitel sekce metodiky a výkonu daní, GFŘ Praha, 20.4.2017
Upravuje § 28, vyhlášky 504/2002 Sb.: a) hlavní činnost (= poslání účetní jednotky podle statutu, stanov nebo jiné zřizovací listiny); veškeré činnosti, pro které byla účetní jednotka zřízena. Jedná se zpravidla o neziskové aktivity spolku. b) hospodářská činnost neboli činnost vedlejší, doplňková, podnikatelská, výdělečná nebo jiná. Jsou rovněž uvedeny ve zřizovací listině či ve statutu (např. pronájem prostor, pronájem vybavení, reklama). Jedná se zpravidla o takové činnosti, které jsou vykonávány za účelem dosažení zisku. Provozování doplňkové činnosti by nemělo ohrozit kvalitu a dostupnost obecně prospěšných služeb. Je vhodné mít dobře popsány a rozčleněny jednotlivé činnosti ve zřizovací listině, stanovách, statutu apod. Nejpozději do 1.1.2017 (tedy do 3 let od vzniku spolku), mají spolky za povinnost uzpůsobit své stanovy novému občanskému zákoníku.
Veřejně prospěšným poplatníkem jsou (dle §18 odst. 3 a 8 ZDP): zájmová sdružení právnických osob, pokud není zřízeno za účelem podnikání (z.č.40/1964 Sb) spolek (NOZ) politická strana a politické hnutí (z.č.424/1991 Sb.) registrovaná církev a náboženská společnost, (z.č.3/20002 Sb.) nadace a nadační fond (NOZ) obecně prospěšná společnost (z.č.248/1995 Sb.) ústav, obecně prospěšné společnosti (NOZ) veřejná vysoká škola a veřejná výzkumná instituce (z.č.111/1998 Sb.) Z toho u zájmových sdružení právnických osob zastupujících podnikatelské subjekty je kritériem pro zařazení jako veřejně prospěšný poplatník skutečnost, že mají osvobozeny členské příspěvky
Jaký pak musí mít takováto činnost charakter? V rámci hlavní činnosti příležitostně (nikoli soustavně), lze pořádat představení amatérského divadla, kroužku lidových tanců, letní tábor, hasičský nebo myslivecký bál apod. a vybírat vstupné i tehdy, jestliže výtěžek překročí náklady. V podstatě se jedná o nahodilé vybočení do výdělečné činnosti. Příkladem může být příležitostné pořádání hasičského plesu (například jednou ročně), které může být součástí hlavní činnosti i tehdy, je-li náhodně dosažen výdělek, a to oproti například trvalému (soustavnému celoročnímu nebo alespoň sezónnímu) provozování turistické ubytovny za účelem zisku, které by již bylo součástí vedlejší hospodářské činnosti.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.